Mycket lätta sportglasögon, passar utmärkt till löpning och cykling. Halvbågen av superstarkt TR90-material ger suverän komfort, oavsett väder. Vikt 25 gram.
Cinetik har repskyddsbehandlade linser, som är enkla att byta. Den välventilerade bågen har reglerbara sadlar och halksäkert gummi både på sadlarna och de mycket bekväma skalmarna.
Höjdpunkter:
- Extremt lätta
- Mycket robusta material
- Repskyddsbehandlade
- 3 uppsättningar linser medföljer
- Hög komfort
Tre uppsättningar okrossbara polykarbonatlinser medföljer, vilket gör glasögonen perfekra för alla väderförhållanden. De olika linskategorierna gör att du har ett par optimala glasögon oavsett ljus och väder.
Dessa extremt lätta glasögon är dessutom väldigt hållbara, med TR90-bågmaterial och polykarbonatlinser. Glasögonen kan användas till de flesta idrotter och aktiviteter utomhus.
Specifikationer:
- Användningsområde: Multisport
- Rekommenderas för: Herr
- Konstruktion och teknologier: Halvbåge, extremt låg vikt
- Rammaterial: TR90
- Linsmaterial: Polykarbonat
- Ljusgenomsläpp: 0,13, Kat. 3
- UV-skydd: 100 % UVA, UVB och UVC
- Linsfärg, sett inifrån: Grå
- Utbytbara linser: Ja
- Spegelglas: Nej
- Imskyddsbehandlade: Nej
- OTG (plats för synkorrigerande glasögon): Nej
- Ventilation: Bra ventilation
- Godkännanden: CE-godkänd
- Storlek: Large
- Vikt: 25 gram